EFT Tarihçesi

EFT Tarihçesi

EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) Nedir?

EFT’NİN TARİHÇESİ


EFT’nin kökeni tarih öncesine kadar gider ve aslı doğu tıbbına dayanır. EFT Tekniği iğnesiz akupunktur gibi tarif edilmektedir akupunktur ve akupresur yöntemleri ortak kullanılarak geliştirilmiş ve bugünkü en kolay kullanılan haline gelmiştir.

Amerikalı Dr. Roger Callahan doğu tıbbını araştırmış ve olumsuz anıların, travmalar ve kötü deneyimlerin neden olduğu duyguların insan bedenindeki enerji akışını Negatif olarak etkilediğini fark etmiştir.

Fobilerin, kaygıların ve endişelerin tedavisi için yaptığı çalışmalar sonucunda enerji kanallarımızın başlangıç noktalarına yapılan küçük vuruşların çok pozitif sonuçlar yarattığını fark etmiş, ve geliştirdiği bu yöntem ile bir çok hastasında muhteşem sonuçlar almıştır.

Dr. Roger Callahan ilk kez 1980 yılında bu tekniği keşfetmiştir. Su fobisi olan Mary adında bir hastasına yaklaşık 2 yıl boyunca bilinen tüm terapi yönetmelerini denemiş ve neredeyse hiç yol alamamıştır. Yine bu seanslardan birinde mary Midesinin bulandığını söyleyince Dr. Callahan doğu tıbbındaki araştırmalarından yola çıkarak; mary’nin göz altındaki mide meridyenine ufak vuruşlar yapıp ne olacağını görmek istemiştir; birkaç dakikalık bu küçük vuruşlardan sonra mary bulantının durduğunu söyleyince yakınlardaki bir havuza gitmişler ve mary tüm fobisinin kaybolduğunu söyleyip yüzüne su serpmeye başlamıştır.

Bu fobiye bağlı tüm korkuları endişeleri ve baş ağrıları hepsi bir anda kaybolmuş ve bir daha da asla tekrar etmemiştir. (Dr.Roger Callahan, The Rapid Treatment of Panic, Agoraphobia and Anxiety, 1990)

DR. Roger Callahan keşfettiği bu yeni terapi Tekniğini geliştirip “Thought Field Therapy: TFT” (Düşünce Alanı Terapisi) isimi ile adlandırmıştır.

1990 yılların başlarında ise Stanford’lu bir mühendis olan Gary Craig, bu yöntemi çok daha basitleştirip her insanın kullanabileceği bir hale getirmiştir. Çünkü Gary Craig in tekniği ile her türlü sorun için ortak bir kullanım şekli bulunmuştur.

Gary Craig bu yeni tekniğe EFT demiştir. (Emotional Freedom Techniques = duygusal özgürleşme tekniği)

Daha sonra Silvia Hartmann tarafından oldukça pratik hale getirilmiş ve değişik pek çok uygulama yöntemi eklenmiştir.Modern enerji Kavramı ile EFT Çalışmaları ile devrim niteliğinde uygulamaları bizlere ulaştırmakta ve bizlerde bu eğitimleri sizlere vermekteyiz.

Önceki Temel Modern Stres Yönetimi
Sonraki EMO TRANCE

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Enerji EFT Vuruş Yerleri

a) Kaş ucu: Kaşın başladığı, altındaki kemiğin burun ile birleştiği noktab) Göz yanı: Gözün dış köşesindeki kemiğin üzerindeki noktac) Gözaltı: Tam karşıya bakarken gözbebeğinin iki buçuk santim altındaki kemiğin üzerindeki nokta ç)Burun altı:

EFT Nerelerde Kullanılır

EFT yi Her tür problem için uygulayabilirsiniz;EFT tekniğinin kurucusu Gary Craig der ki; “EFT’yi HER ŞEYDE deneyin!EFT (Duygusal Özgürleşme Tekniği) , bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan başlıca olanları: Fobiler: (su, köpek, kedi,

Yorum Yap

Henüz yorum yok!

Bu yazıya yorum yazan ilk kişi olabilirsin! - Yorum yap!

Yorum Yap